Events

Konference Americké geologické unie (AGU)

English version below

Ve Spojených státech amerických se každoročně pořádá konference Americké geologické unie (AGU), tedy kromě roku 2020, který byl poznamenán epidemií COVIDu-19. V letošním roce se jedná o tzv. hybridní konferenci, kdy je možná účast jak vzdáleně tak přímo na místě. Zvolil jsem druhou variantu a vydal se prezentovat výsledky svého výzkumu podporovaného grantem Erasmus+ do New Orleans v Louisianě.

Prosincová AGU konference je jednou z největších vědeckých událostí roku. Běžně se jí účastnilo až 30 000 vědců širokého zaměření - od geofyziky, přes studium atmosféry, oceánů, až po planetární vědy. Letošní průběh konference dostál řady změn, hlavně kvůli podpoře vzdálené účasti. Konkrétně, ústní příspěvek má vyhrazený krátký slot v přednáškové místnosti s živým publikem a je vysílán online. Vzdálení účastníci mají možnost zhlédnout až patnáctiminutové video prezentace, kterou přednášející nahrají zhruba týden před konferencí. Tato videa jsou k dispozici pro účastníky kdykoliv během konference i zhruba dva měsíce po jejím skončení. Příspěvky ve formě posterů jsou opět ve dvou provedeních - klasický tištěný plakát visící v obrovské hale a interaktivní iposter pro online účastníky.

Ve svých příspěvcích (ústní a poster) jsem prezentoval výsledky studia fyzikálních vlastností blízkozemních planetek. V prvním případě se jednalo o modelování tvarů a rotačních stavů z veškerých dostupných fotometrických dat, v druhém pak snaha využít síť občanských pozorovatelů využívající dalekohledy eVscope společnosti Unistellar. V současné době jich je rozprostřeno po světě přes 5000. Pro několik blízkozemních planetek jsme spustili kampaň, jejímž cílem bylo získat fotometrická data, která umožnila následnou fyzikální charakteristiku. Pozorovatelé nám poslali desítky svých měření, která jsme analyzovali a použili pro modelování tvarů. Vědecký potenciál této sítě občanských pozorovatelů je obrovský. Naším cílem je síť co nejefektivněji používat pro výzkum planetek.


The American Geological Union (AGU) conference

Poster .pdf
Short slide .pdf

The American Geological Union (AGU) conference is held annually in the United States. The recent exception was the year 2020 when was the conference canceled due to the COVID-19 epidemic. This year, it was held as a so-called hybrid conference, where it was possible to participate either remotely or in person. I chose the second option and decided to present the results of my Erasmus+ grant-supported research directly in New Orleans, Louisiana.

The December AGU conference is one of the biggest scientific events of the year. It is usually attended by up to 30,000 scientists of a wide focus - from geophysics, through the study of the atmosphere, oceans, to planetary sciences. This year's conference has undergone a number of changes, mainly to support remote participation. Specifically, the oral presentation had a dedicated short slot in the lecture room with a live audience and was broadcast online. Moreover, distant participants had the opportunity to watch up to a fifteen-minute pre-recorded video presentation. These videos were available to participants at any time during the conference and about two months after the conference. Poster contributions were again in two versions - a classic printed poster hanging in a huge hall and an interactive iposter for online participants.

In my contributions (oral and poster) I presented the results of the study of the physical properties of near-Earth asteroids. In the first case, I focused on modeling their shapes and rotational states from all available photometric data, while in the second case, I described the use of a network of citizen astronomers equipped with Unistellar's eVscope telescopes for the study of physical properties of asteroids. There are currently more than 5,000 members of the network spread around the world. For several near-Earth asteroids, we launched a campaign to obtain photometric data that enabled subsequent physical characteristics. The observers sent us dozens of their measurements, which we analyzed and used to model the shapes. The scientific potential of this network of citizen astronomers is enormous. Our goal is to use the network as efficiently as possible for asteroid research.